wycinka drzew w Gliwicach
Reklama

Wycinka drzew. Kiedy jest potrzebna? Jakie metody wycinki drzew są stosowane najczęściej?

Drzewa to nasze dobro, ale czasami istnieje konieczność ich wycięcia lub przycięcia. W takim przypadku można skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem w realizacji tych prac. Na posesjach prywatnych, w parkach, na terenach firm, osiedli mieszkaniowych czy cmentarzy – wycinka drzew może być wykonana w dowolnym miejscu, w którym pojawia się taka konieczność. Zanim jednak przystąpi się do prac, należy pamiętać o tym, że w wielu przypadkach wycinka drzew Gliwice oraz w innych miejscowościach będzie wymagać spełnienia odpowiednich wymogów i wybrania właściwej metody.

Kiedy prowadzi się wycinkę drzew?

Najczęściej wycinkę wykonuje się wtedy, gdy drzewa są uszkodzone, a także wtedy, gdy w miejscu, w którym rosną, planowane są prace, na przykład budowlane. Firmy specjalizujące się w wycince drzew najczęściej mają dużo pracy po burzach, nawałnicach i wichurach, gdy drzewa łamią się i zaczynają stwarzać poważne zagrożenie. Także służą swoją pomocą wtedy, gdy drzewa są już w gorszym stanie i mogą złamać lub przewrócić się same, dlatego konieczne jest ich prewencyjne wycięcie.

Przyczyny wycinki drzew:

  • uszkodzenie drzew z powodu czynników atmosferycznych, po wypadkach
  • drzewa stare, zagrażające osobom postronnym i budynkom
  • planowane prace w miejscu, w którym rosną drzewa

Jaki są najczęściej stosowane metody wycinki drzew?

Aktualnie stosuje się różne metody wycinki drzew. Dobór właściwej metody bazuje przede wszystkim na umiejscowieniu rośliny oraz na jej okolicy, ponieważ niektóre metody wycinki mogą powodować zagrożenie dla okolicznych budynków, konstrukcji.

Metody cięcia drzew:

  • tradycyjna wycinka
  • wycinka z użyciem metod alpinistycznych
  • wycinka z użyciem podnośnika koszowego

Tradycyjna wycinka

W tym przypadku wycinka odbywa się tradycyjnie, czyli wykonuje ją osoba wyposażona w piłę, która przycina drzewo w pniu. Metoda ta używana jest najczęściej na otwartych terenach, gdzie spadające drzewo nie stanowi zagrożenia.

Wycinka z użyciem metod alpinistycznych

Tutaj wycina drzew odbywa się na bazie metod alpinistycznych, czyli z dostępem linowym. Metoda ta polega na przycinaniu drzewa kawałek po kawałku, poczynając od góry, dlatego jest bezpieczna dla okolicznych zabudowań. Sprawdza się także tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia podnośnika koszowego – zwyżki.

Wycinka z użyciem podnośnika koszowego

W tym przypadku wycinka prowadzona jest przez pracownika stojącego w koszu podnośnika koszowego, który dostawiany jest do drzewa. Także pozwala na stopniowe przycinanie drzew, lecz wymaga miejsca do ustawienia sprzętu.