frezowanie cnc
Przemysł

Kiedy warto zdecydować się na frezowanie CNC?

Frezowanie jest popularną metodą obróbki różnych typów materiałów. Zaliczane jest do kategorii obróbki skrawaniem. Obecnie wykonuje się je również z pomocą urządzeń dedykowanych do użytku z komputerami – metodą CNC. Kiedy najczęściej wykonuje się frezowanie CNC?

Czym jest frezowanie?

Frezowanie jest metodą polegającą na odpowiedniej obróbce materiału przez odkrawanie z niego kolejnych elementów z użycie specjalnych narzędzi – frezów. Frezowanie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki, która posiada szerokie zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Dzisiaj najczęściej prowadzi się frezowanie z użyciem sprzętu – frezarek. Do nich zaliczają się także frezarki CNC, czyli urządzenia, które prowadzą frezowanie CNC.

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC jest metodą polegającą na zastosowaniu maszyny wyposażonej w mikroprocesor oraz automatycznie sterowane ramię z frezem, które współpracuje z komputerem. Możliwe jest wtedy wykonanie frezowania dokładnie tak, jak na projekcie przygotowanym wcześniej w oprogramowaniu. Metoda frezowania CNC jest obecnie popularna i chętnie wybierana wtedy, gdy należy uzyskać wysokiej jakości elementy o znacznej powtarzalności, czyli praktycznie takie same. W porównaniu z ręcznym frezowaniem frezowanie CNC jest o wiele bardziej dokładne, więc sprawdza się także wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie elementów o drobnych detalach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że frezowanie to jest szybkie oraz bezpieczne – wszystkie prace wykonuje maszyna, natomiast nad jej prawidłowym działaniem czuwa wtedy operator CNC.

Jakie materiały można poddać frezowaniu?

Frezowanie jest metodą umożliwiającą precyzyjną obróbkę wielu materiałów – tych miękkich oraz twardych. Dobiera się wtedy odpowiednie rodzaje frezów, aby uzyskać właściwy efekt prac. Obróbka frezowaniem prowadzona jest między innymi na poniższych materiałach:

  • tworzywa sztuczne
  • metale, w tym aluminium, stal
  • drewno
  • kamień

Gdzie można zlecić frezowanie CNC?

Do wykonania elementów w technice CNC nie trzeba kupować frezarki na własność. Są to zresztą bardzo drogie urządzenia, które są wybierane jedynie przez wybrane warsztaty, w których zakup tego typu jest opłacalny. Dzisiaj wiele firm, które chcą otrzymać gotowe elementy frezowane techniką CNC, zleca ich przygotowanie zewnętrznym warsztatom. Jest to najbardziej opłacane rozwiązanie. Adresy warsztatów wykonujących frezowanie CNC można znaleźć już teraz online. Na ich stronach internetowych prezentowana jest dokładna oferta, dlatego można bliżej się z nią zapoznać. Ceny są ustalane indywidualnie na podstawie złożoności projektu, rodzaju materiału do frezowania, nakładu.